EU a její členské státy musí vyvinout větší úsilí, aby se přiblížily svému cíli, kterým je splnění ambiciózních střednědobých a dlouhodobých cílů Unie snížit počet úmrtí a vážných zranění v důsledku dopravních nehod na polovinu a postupně je úplně eliminovat. Uvádí to nová zpráva Evropského účetního dvora. Navzdory komplexnímu přístupu Evropské komise pokrok při snižování počtu úmrtí a vážných zranění na silnicích v posledních letech stagnuje, což vážně zpochybňuje schopnost EU přiblížit obě tyto hodnoty do roku 2050 nule. Do roku 2030 se počet úmrtí sníží pouze o čtvrtinu namísto plánované poloviny hodnoty z roku 2019, kdy na silnicích EU zemřelo 22 800 osob.

Silniční nehody jsou v EU častou příčinou předčasných úmrtí. Zvláště ohroženi jsou zranitelní uživatelé, jako jsou chodci, cyklisté a motocyklisté, na které připadá téměř 50 % úmrtí; u cestujících v autech je to 45 %. Odhaduje se, že na každý ztracený život připadá dalších pět vážně zraněných osob.

EU urazila v oblasti bezpečnosti silničního provozu dlouhou cestu, na našich silnicích ale stále dochází k mnoha ztrátám na životech,“ uvedla Eva Lindströmová, členka EÚD, která tento audit vedla. „Při stávající míře pokroku cíle snížit počet úmrtí na polovinu v tomto desetiletí nedosáhneme. Chtějí-li EU a její členské státy své cíle splnit, musí přeřadit na vyšší rychlost.“

V roce 2022 (poslední rok, za který jsou k dispozici úplné údaje) přišlo na silnicích EU o život 20 640 lidí. Průměrná míra úmrtí na silnicích v EU činila 46 úmrtí na milion obyvatel: nejnižší míru úmrtí mělo Švédsko (22 mrtvých), zatímco v Rumunsku byla nejvyšší (86 mrtvých). Ke splnění cíle pro rok 2030 by bylo zapotřebí snížit počet úmrtí o 4,6 % ročně v celé EU, avšak za posledních pět let činilo toto snížení v průměru pouze 2,5 % ročně. Cílů EU v oblasti bezpečnosti silničního provozu lze dosáhnout pouze tehdy, pokud členské státy zavedou nezbytné politiky a investují související finanční prostředky, neboť ty jsou hybnou silou provádění konkrétních opatření, která by mohla bezpečnost silničního provozu přímo zvýšit. Aby pomohla předcházet úmrtím a vážným zraněním, přijala Komise vícevrstvý přístup bezpečného systému EU, který je založen na osmi pilířích, zahrnujících bezpečnost vozidel, silniční infrastruktury i silničního provozu. Auditoři považují tento přístup za komplexní, ale poukazují i na jeho nedostatky. Například Komise zatím nemonitoruje výkonnost členských států účinně. Opatření EU se navíc nevztahují na všechny rizikové oblasti, jako je rychlost, která je spolu s řízením pod vlivem alkoholu, nepoužitím bezpečnostních pásů a nepozorností řidiče jednou z hlavních příčin nehod.

V letech 2014 až 2020 poskytla EU na projekty, které přispívají k bezpečnosti silničního provozu, přibližně 6,7 miliardy EUR. Požadavky EU se však nevztahují na infrastrukturu s největším počtem úmrtí, jako jsou městské oblasti, cyklistické stezky a vedlejší silnice. Zároveň se míra pokroku v přístupu k bezpečnosti silničního provozu v jednotlivých zemích EU různí. Je zajímavé, že hodnota připisovaná lidskému životu při odhadování hospodářských přínosů projektu se v jednotlivých členských státech značně liší. Bezpečnost silničního provozu rovněž nebyla při výběru projektů silniční infrastruktury s cíli v oblasti bezpečnosti silničního provozu klíčovým kritériem, neboť konkurovala jiným prioritám, jako například ekologičtější dopravě. Výběrová kritéria se navíc často nezaměřovala na kritické lokality s největším výskytem nehod. Vzhledem k tomu, že objem finančních prostředků EU určených na bezpečnost silničního provozu se může v nadcházejících letech snížit, význam jejich optimálního využití k záchraně životů ještě vzroste.

Obecné informace

Bezpečnost silničního provozu je v EU významným společenským problémem. Úlohou Komise je především koordinovat činnosti EU, zejména na přeshraniční úrovni. Evropa má nejnižší míru úmrtí na silnicích na světě: počet úmrtí na silnicích v EU od roku 2000 výrazně poklesl, v letech 2010 až 2020 konkrétně o 36 %, ani zdaleka se však neblíží plánovanému cíli snížit počet úmrtí o 50 %. Splnění cílů EU může být obtížnější, neboť dosažení významných zlepšení při stávající již tak dobré úrovni bude čím dál těžší. Auditoři prověřovali opatření Komise a provedli auditní návštěvy ve čtyřech členských státech – ve Španělsku, v Litvě, Rumunsku a na Slovensku, které v oblasti bezpečnosti silničního provozu dosahují rozdílných výsledků. Audit proběhl v kontextu stárnutí vozového parku a nových výzev, které představují zařízení pro osobní mobilitu (např. elektronické koloběžky) a autonomní vozidla. Předběžné údaje o úmrtích na silnicích za rok 2023, zveřejněné 8. března, potvrzují pomalý pokrok – s pouze 1% snížením.

Bezpečnost silničnho provozu: EU mus přeřadit na vy rychlost