COVID-19 pandemijos sukelta sveikatos krizė ES užklupo kiek netikėtai. Nors galiausiai abi ES medicinos agentūros, atsakingos už situacijos valdymą, su krize susitvarkė sėkmingai, pandemija taip pat išryškino trūkumus ir spragas, kuriuos siekiama pašalinti naujausiomis ES priemonėmis. Tačiau, remiantis šiandien paskelbta Europos Audito Rūmų ataskaita, dar per anksti daryti išvadą, kad ES yra visiškai pasirengusi suvaldyti didelio masto ekstremaliąsias visuomenės sveikatos situacijas.

Dvi ES medicinos agentūros – Europos ligų prevencijos ir kontrolės centras (ECDC) ir Europos vaistų agentūra (EMA) – buvo priešakinėje kovos su COVID-19 pandemija linijoje. Vis dėlto auditoriai pažymi, kad ECDC iš pradžių nepakankamai įvertino situacijos rimtumą ir laikė, kad tikimybė, jog virusas pateks į ES, yra maža. Kad reikia imtis neatidėliotinų kryptingų veiksmų, jis pripažino tik 2020 m. kovo 12 d., t. y. praėjus trims dienoms po to, kai Italija paskelbė nacionalinį karantiną.

Kaip ir daugelis kitų įstaigų, ES medicinos agentūros buvo sukrėstos COVID-19 pandemijos jėgos ir greičio, – teigė už auditą atsakingas Audito Rūmų narys João Leão. – Praėjus ketveriems metams, įgyta patirtis turi būti veiksmingai taikoma ES lygmeniu, kad istorija nepasikartotų.

ECDC pradėjo rinkti duomenis apie pandemiją, tačiau užsikrėtimų, apie kuriuos pranešta, skaičius labai priklausė nuo atskirų valstybių narių testavimo strategijų. Tai pasakytina ir apie atvejus, kai mirties priežastis buvo siejama su COVID-19. ES auditoriai pabrėžia, kad patikimesni metodai, pavyzdžiui, viruso koncentracijos nuotekose analizė, galėjo būti taikomi dažniau. Be to, ECDC parengti rizikos vertinimai, rekomendacijos ir visuomenei skirta informacija kartais pasirodydavo per vėlai (pavyzdžiui, rekomendacijos dėl veido kaukių ir kontaktų atsekimo pateiktos tik 2020 m. balandžio–gegužės mėn., t. y. slūgstant pirmajai bangai). Auditoriai taip pat atkreipia dėmesį į tai, kad kelios šalys ECDC rekomendacijų nesilaikė. Tai matyti iš pratęstų kelionių apribojimų, nors ECDC jų nelaikė veiksmingais.

Auditoriai pažymi, kad EMA savo ruožtu greitai prisitaikė prie situacijos. Ankstyvaisiais pandemijos etapais ji kreipėsi į potencialius vakcinų ir gydymo būdų kūrėjus ir ėmėsi keleto kitų priemonių, kad paspartintų leidimų išdavimą. Auditoriai taip pat nustatė, kad EMA padėjo kovoti su vaistų stygiumi pandemijos metu. Vienintelė rimta problema buvo ta, kad EMA veikla skatinant ES klinikinius tyrimus nebuvo sėkminga.

Remdamasi ankstyvaisiais pandemijos etapais įgyta patirtimi, Europos Komisija priėmė keletą sprendimų ir planų. ECDC ir EMA įgaliojimai buvo patikslinti ir sustiprinti, o pasiūlymais peržiūrėti ES farmacijos teisės aktus siekiama paspartinti naujų vaistų leidimų išdavimo procedūras. Tokiomis priemonėmis akivaizdžiai užpildomos kai kurios ES gebėjimo reaguoti į ekstremaliąsias sveikatos situacijas spragos. Vis dėlto auditoriai įspėja apie dar sudėtingesnę organizacinę struktūrą. Pasirengimo ekstremaliosioms sveikatos situacijoms ir reagavimo į jas institucija HERA buvo įsteigta 2021 m., kad prižiūrėtų vaistų, vakcinų ir kitų produktų kūrimą, gamybą ir platinimą ekstremaliosios situacijos atveju. Tačiau kai kurios HERA pareigos ir įgaliojimai yra panašūs į ECDC. Todėl auditoriai ragina glaudžiai bendradarbiauti, kad darbas nebūtų be reikalo dubliuojamas.

Bendra informacija

Europos ligų prevencijos ir kontrolės centro (ECDC) misija – nustatyti ir įvertinti esamas ir naujas užkrečiamųjų ligų žmogaus sveikatai keliamas grėsmes ir apie jas pranešti. Jo biudžetas 2020 m. sudarė 61 milijoną eurų, o 2023 m. – 90 milijonų eurų. Europos vaistų agentūra (EMA) yra atsakinga už centralizuotų vaistų rinkodaros leidimų paraiškų mokslinį vertinimą. EMA biudžetas 2020 m. sudarė 358 milijonus eurų, o 2023 m. – 458 milijonus eurų. Abi agentūros yra atsakingos už Europos ekonominę erdvę (EEE), kurią sudaro 27 ES valstybės narės, Islandija, Lichtenšteinas ir Norvegija.

Audito Rūmai yra parengę ir kitų audito ataskaitų bei apžvalgų, susijusių su ES atsaku į COVID-19 pandemiją, įskaitant specialiąsias ataskaitas dėl COVID-19 vakcinų pirkimo Europos Sąjungoje, apsirūpinimo maistu saugumo ir ES skaitmeninio COVID pažymėjimo.

Rengiantis naujai pandemijai ES medicinos agentūroms reikia stiprinamosios injekcijos