Podľa novej správy Európskeho dvora audítorov príspevok Mechanizmu na podporu obnovy a odolnosti, ktorý je hlavným pilierom fondu EÚ na podporu oživenia po pandémii k opatreniam v oblasti klímy a zelenej transformácii je nejasný. Najmenej 37 % finančných prostriedkov Mechanizmu na podporu obnovy a odolnosti sa musí vyčleniť na opatrenia v oblasti klímy. Európska komisia vyhodnotila, že vo februári 2024 pripadalo na opatrenia na podporu cieľov EÚ v oblasti klímy 42,5 % (t. j. 275 mld. EUR) finančných prostriedkov Mechanizmu na podporu obnovy a odolnosti. Audítori však upozorňujú, že tieto príspevky by mohli byť nadhodnotené najmenej o 34,5 mld. EUR a môžu byť s nimi spojené aj ďalšie problémy. Zistili aj nedostatky v míľnikoch a cieľoch opatrení v oblasti klímy, vo vykazovaní skutočných výdavkov a v šetrnosti niektorých projektov označených ako „ekologické“ k životnému prostrediu.
Jedným z hlavných cieľov Mechanizmu na podporu obnovy a odolnosti je prispievať k cieľom Európy v oblasti klímy a zelenej transformácii v členských štátoch EÚ. Na rozdiel od iných predchádzajúcich foriem výdavkov EÚ sa finančné prostriedky z Mechanizmu na podporu obnovy a odolnosti vyplácajú na základe dosiahnutých míľnikov a cieľov, a nie v závislosti od skutočných výdavkov. Popri iných nedostatkoch audítori zistili, že tento model financovania a relatívne krátky časový rámec na vykonávanie Mechanizmu na podporu obnovy a odolnosti vyvolávajú pochybnosti o tom, či všetky peniaze plánované na opatrenia v oblasti klímy k nemu skutočne prispejú.
„Mechanizmus na podporu obnovy a odolnosti predstavuje významnú investíciu v celej EÚ a ak sa bude správne implementovať, mal by výrazne urýchliť plnenie ambicióznych cieľov EÚ v oblasti klímy“, uviedla Joëlle Elvinger, členka EDA zodpovedná za túto správu. „V súčasnosti však tento mechanizmus brzdí vysoká miera aproximácie v súvisiacich plánoch a tiež rozpory medzi plánovaním a skutočnosťou, a v konečnom dôsledku poskytuje málo informácií o tom, koľko peňazí ide priamo na zelenú transformáciu.”
Audítori upozorňujú, že v praxi nie je príspevok opatrení Mechanizmu na podporu obnovy a odolnosti v oblasti klímy vždy dostatočne presne určený. Na výpočet plánovaného podielu finančných prostriedkov na „opatrenia v oblasti klímy“ Európska komisia používa vzorec „klimatického koeficientu“. Opatrenia hodnotené ako opatrenia, ktoré významne prispievajú k zmene klímy, majú 100 % koeficient, opatrenia s nie bezvýznamným pozitívnym príspevkom vo výške 40 % a finančné prostriedky s neutrálnym alebo zanedbateľným príspevkom vo výške 0 %. Pri mnohých opatreniach však toto rozdelenie nebolo jasné a audítori zistili, že v niektorých prípadoch bol prínos v oblasti klímy nadhodnotený. Okrem toho pri dôkladnej kontrole sa zistilo, že niektoré projekty označené ako ekologické so zelenou transformáciou priamo nesúvisia. Napríklad jednému opatreniu zameranému na zlepšenie hospodárenia s vodou bol pridelený koeficient príspevku v oblasti klímy vo výške 40 %. V skutočnosti sa finančné prostriedky vynaložili na IT riešenia štátnej správy zamerané na digitalizáciu systému zásobovania vodou, čo znamená, že by bolo vhodnejšie stanoviť príspevok vo výške 0 %. Aby sa predišlo takýmto prípadom, audítori EÚ odporúčajú v budúcnosti posudzovať projekty týkajúce sa klímy podrobnejšie a presnejšie.
Audítori takisto zistili, že niektoré opatrenia neboli také ekologické, ako sa mohlo zdať. Jedným z projektov, ktorý doslova zamútil vodu, bol projekt prečerpávacej vodnej elektrárne, ktorej významný vplyv na životné prostredie nebol pred financovaním elektrárne posúdený. Na dosiahnutie cieľov pre výdavky v oblasti klímy uvádzajú krajiny vo svojich plánoch odhady nákladov, ktoré sa kontrolujú vopred, ale nie po ich vykonaní. Skutočné náklady na akékoľvek opatrenie Mechanizmu na podporu obnovy a odolnosti sa môžu výrazne líšiť od odhadov, čo znamená, že urobiť si úplný prehľad o finančných prostriedkoch vynaložených na opatrenia v oblasti klímy nie je možné. Aby nedochádzalo k takýmto nezrovnalostiam, audítori EÚ odporúčajú posilniť väzby medzi budúcimi nástrojmi a cieľmi v oblasti klímy a zhromaždiť údaje o vynaložených finančných prostriedkov a ich prehľad uverejniť.
Mechanizmus na podporu obnovy a odolnosti je osobitný balík financovania v hodnote 700 mld. EUR, ktorý EÚ poskytla v nadväznosti na pandémiu COVID-19. Zahŕňa kombináciu úverov a grantov. Členské štáty, ktoré dostávajú finančné prostriedky, si v plánoch obnovy a odolnosti stanovujú čiastkové ciele, ktoré sa majú dosiahnuť, a odhadované náklady. Vo fáze plánovania sa musí najmenej 37 % finančných prostriedkov vyčleniť na opatrenia v oblasti klímy, ktoré prispievajú k cieľu EÚ dosiahnuť do roku 2050 nulovú bilanciu emisií.
Pre 37 % finančných prostriedkov Mechanizmu na podporu obnovy a odolnosti, ktoré sa majú vyčleniť na opatrenia v oblasti klímy, bola stanovená metodika sledovania klímy. Mechanizmus na podporu obnovy a odolnosti mal tiež svoju metodiku na sledovanie environmentálnych cieľov, ktoré sa ale nepoužívali.