Palielinās risks, ka vienai un tai pašai darbībai ES naudu varētu izmaksāt divreiz. Tāds ir šodien publicētā Eiropas Revīzijas palātas ziņojuma satraucošais secinājums. Bezprecedenta naudas summas, kas pieejamas saskaņā ar ES pēcpandēmijas atveseļošanas programmu, kurā pirmo reizi plašā mērogā tiek izmantots jauns finansēšanas mehānisms, kas nav balstīts uz faktiskajām izmaksām, var pārklāties ar finansējumu no tradicionālā ES budžeta. Tomēr ieviestie kontroles mehānismi nav pietiekami, lai pienācīgi mazinātu palielināto dubultas finansēšanas risku.
Ekonomiskās, sociālās un teritoriālās kohēzijas stiprināšana starp ES valstīm un to iekšienē vēsturiski ir bijusi vienīgi kohēzijas politikas fondu un Eiropas infrastruktūras savienošanas instrumenta kompetencē. Tie 2021.–2027. gada ES budžeta periodā nodrošinās attiecīgi 358 miljardus EUR un 34 miljardus EUR. Tomēr 2021. gadā izveidotais Covid-19 atveseļošanas fonds 648 miljardu EUR apmērā Atveseļošanas un noturības mehānisma (ANM) veidā arī finansē līdzīgas darbības līdzīgās jomās, piemēram, transporta un enerģētikas infrastruktūras jomā. Turklāt ANM ir pirmā ES finansiālā atbalsta plaša mēroga izvēršana bez saiknes ar faktiskajām izmaksām, bet tas palielina risku, ka viena un tā pati izmaksu vienība varētu saņemt ES līdzekļus divreiz.
“Dubulta finansēšana ir ES līdzekļu ļaunprātīga izmantošana un ES nodokļu maksātāju naudas izšķērdēšana. Tomēr ieviestie aizsardzības pasākumi lielā mērā ir nepietiekami,” teica par revīziju atbildīgā ERP locekle Annemie Turtelboom. “ANM finansēšanas modelis bija izveidots tā, lai panāktu vienkāršošanu. Tomēr vienkāršošana nedrīkstēja notikt uz ES finanšu interešu aizsardzības vājināšanās rēķina.”
ES revidenti norāda, ka tiesiskais regulējums nav pielāgots dažādajiem izdevumu modeļiem, kas pašlaik pastāv. Tas nozīmē, ka dubultas finansēšanas definīcija neder ANM finansēšanas modelim, saskaņā ar kuru līdzekļus izmaksā nevis saistībā ar faktiskajām izmaksām, bet gan par atskaites punktu un mērķrādītāju izpildi. Turklāt ievērojama ANM finansējuma daļa, par kuru uzskata, ka reformas un citas darbības ir “bez izmaksām”, vienkārši netiek ņemta vērā, jo Eiropas Komisija domā, ka uz to neattiecas dubultas finansēšanas risks. Tomēr ES revidenti tam nepiekrīt. Tāpat kā par dubultu finansēšanu valda neskaidrība, tā pastāv arī par to, kādas pārbaudes varētu efektīvi novērst šo risku.
Dalībvalstu skatījumā daudzie iesaistītie pārvaldības līmeņi ļoti apgrūtina koordināciju un pārraudzību. Šajā kontekstā dubultas finansēšanas neesamības pārbaude lielā mērā ir atkarīga no ES naudas saņēmēju pašdeklarācijām. Visas veiktās kontrolpārbaudes galvenokārt ir manuālas, un līdz ar to iespēja veikt plaša mēroga pārbaudes ir ierobežota. Tas, ka IT rīki nav sadarbspējīgi, apgrūtina dubultas finansēšanas atklāšanu. ES regulās prasīts veidot sinerģiju un nodrošināt programmu savstarpēju koordinēšanu. Praksē dalībvalstis cenšas izvairīties no ANM atbalsta apvienošanas ar citiem ES līdzekļiem, kas paredzēti konkrētiem pasākumiem.
Eiropas Komisijas sniegtā pārliecība par dubultas finansēšanas neesamību pamatojas uz ierobežotiem pierādījumiem. Tas ir saistīts ar neredzamo zonu pašā ANM struktūrā, kas saskaņā ar ES revidentu sniegto informāciju rada pārskatatbildības trūkumu. Tā kā maksājums ir saistīts ar atskaites punktu un mērķrādītāju sasniegšanu valsts līmenī, Komisijai faktiski nav informācijas par izdevumiem uz vietas. Piemēram, tai pat nav tiešas piekļuves pilnam galasaņēmēju sarakstam valstīs. Šis piemērs parāda, ka esošās spējas nav pietiekamas, lai novērstu un atklātu iespējamus dubultas finansēšanas gadījumus.
Neilgi pēc ERP revīzijas ziņojuma pabeigšanas Eiropas Komisija atklāja, ka bija konstatējusi pirmos divus iespējamos dubultas finansēšanas gadījumus, kas saistīti ar ANM līdzekļiem. Pamatojoties uz šo ziņojumu, revidenti uzskata, ka tikai divu gadījumu identificēšana vienā dalībvalstī liecina par atklāšanas sistēmas nestabilo raksturu un, iespējams, norāda uz to, ka pieejamie rīki nav ne piemēroti, ne efektīvi dubultas finansēšanas atklāšanai.
Īpašais ziņojums 22/2024 “Dubulta finansēšana no ES budžeta: kontroles sistēmām trūkst svarīgu elementu, kas mazinātu ar izmaksām nesaistītā ANM finansēšanas modeļa paaugstināto risku” ir pieejams ERP tīmekļa vietnē.
Šīs revīzijas pamatā ir arī citi ar ANM saistīti ziņojumi, apskati un atzinumi, kurus ERP ir publicējusi pēdējos gados un mēnešos.