Върховенството на закона е една от основните ценности на ЕС. Това означава, че законът се прилага еднакво към всички членове на обществото, че съдилищата работят независимо и безпристрастно и че съществува разделение на властите. Нарушенията на принципите на правовата държава от страна на държавите членки могат да окажат отрицателно въздействие върху доброто финансово управление на бюджета на ЕС и защитата на финансовите интереси на ЕС. Затова Европейската сметна палата (ЕСП) разгледа механизмите на Европейската комисия, с които тя следи средства от ЕС да получават само държавите членки, които спазват тези принципи.
ЕС е разработил комбинация от правни, финансови и мониторингови инструменти, както и други механизми за спазване на принципите на правовата държава в държавите — членки на ЕС. Сред тях е Регламентът относно обвързаността с условия, който е в сила от януари 2021 г. и досега е приложен изцяло само в един случай — за Унгария през декември 2022 г. Други инструменти са ключовите етапи и целите в областта на върховенството на закона по Механизма за възстановяване и устойчивост и хоризонталното отключващо условие относно спазването на Хартата на основните права по Регламента за общоприложимите разпоредби.
„Нарушенията на върховенството на закона, като например липсата на надлежно разследване на корупцията или липсата на независимост на съдебната власт, могат да имат значителни финансови последици в рамките на ЕС и могат да доведат до злоупотреба със средствата на ЕС в държавите членки“, заяви г-жа Анеми Туртелбooм, член на ЕСП, в началото на одита преди година.
В доклада, който ще бъде публикуван на 22 февруари 2024 г., четвъртък (и достъпен на уебсайта на ЕСП от 00:01 ч.), се разглежда дали приложението на защитните механизми на ЕС в областта на върховенството на закона е правилно, последователно и ефективно. Той обхваща действията на Европейската комисия за извадка от шест държави от ЕС: България, Гърция, Италия, Унгария, Полша и Румъния.
Седмица по-късно, на 28 февруари 2024 г., сряда, ЕСП ще публикува и преглед на годишния доклад на Европейската комисия относно върховенството на закона. Докладът на Комисията е превантивен инструмент, в който се прави оценка на по-значимите тенденции в областта на върховенството на закона във всички 27 държави членки. От 2022 г. в него се включват и препоръки.