Jsme si jisti, že všichni víte, že 8. března je Mezinárodní den žen. Je to den, kdy slavíme to, čeho ženy dosáhly v oblasti sociální, ekonomické, kulturní a politické, ale také den, kdy se zamýšlíme nad tím, jak dlouhá cesta před námi ještě leží, abychom dosáhli parity mezi pohlavími. Na úrovni EU se dále navrhuje a schvaluje legislativa, která má posílit práva žen a dívek. Protože jde i o finanční prostředky EU, na EÚD jsme prověřovali, jak je tato politika účinná. Naše zjištění nebyla jednoznačná.

Nepochybně bylo dosaženo pokroku a nechybí dobrá vůle. Na Mezinárodní den žen před dvěma lety navrhla Komise směrnici o opatřeních k ukončení násilí páchaného na ženách. Před necelým měsícem předpis odsouhlasil Evropský parlament a Rada. I když ještě musí být s konečnou platností přijat, jeho konečné znění kriminalizuje mnoho různých jednání, jako je mrzačení ženských pohlavních orgánů, kybernetické násilí a nucené sňatky, v zemích, které tak dosud neučinily.

Naši auditoři však zjistili, že skutečnost někdy za vznešenými cíli EU zaostává. V roce 2021 zveřejnil EÚD zvláštní zprávu o začleňování hlediska rovnosti žen a mužů (tj. aktivní podpoře parity mezi ženami a muži na všech úrovních tvorby a provádění politik EU). Zjistili jsme, že Komise ani zdaleka neučinila dost pro to, aby hledisko rovnosti žen a mužů začlenila do svého rozpočtu, a že veškeré financování, které EU poskytuje, by mělo být podrobeno analýze dopadů na rovnost žen a mužů a že by se měly systematicky shromažďovat samostatné údaje o každém pohlaví. „Rovnost mužů a žen je základní hodnotou EU,“ prohlásila členka EÚD Eva Lindströmová, která byla za audit odpovědná. „Význam naší zprávy spočíval v tom, že jsme upozornili na to, že při naplňování tohoto cíle postupujeme příliš pomalu. Konstatujeme, že Evropská komise v roce 2021 zcela nebo částečně přijala všechna naše doporučení. Rovnost žen a mužů v Evropě stále nelze pokládat za samozřejmost. Je třeba, abychom zůstali ostražití“.

Loni jsme také zveřejnili zprávu o iniciativě Spotlight, což je společný program EU a OSN, jehož cílem je ukončit násilí páchané na ženách a dívkách. Zjistili jsme, že se sice jednalo o pozitivní krok, ale podíl financování, který se dostane ke konečným příjemcům, je příliš nízký a doba trvání programu je příliš krátká na to, aby bylo dosaženo trvalého dopadu.

Ale jak jsme na tom s rovností žen a mužů u nás na EÚD? Je to známý příběh. Celkově zůstala genderová vyváženost mezi našimi zaměstnanci stejná, přičemž v současné době nepatrně převažují ženy (53: 47). Zastoupení žen ve vyšším vedení se výrazně zlepšilo. Od roku 2015 do konce roku 2022 se podíl vyšších manažerek v auditních senátech více než zečtyřnásobil. Ženy však zůstávají nedostatečně zastoupeny ve vedoucích pozicích (39% na konci roku 2022) a nadměrně zastoupeny v nižších platových třídách, přičemž na ně připadá více než 66 % míst pomocných administrativních pracovníků. Kromě toho tři noví nedávno jmenovaní členové Účetního dvora byly ženy, čímž se jejich zastoupení mezi členy zvýšilo na celkových 40 %.

Udělala EU dost pro rovnost muů a en?