Migracijos srautai iš Afrikos į ES bėgant metams buvo netolygūs, o aukščiausią tašką pasiekė 2014–2016 m. 2015 m. spalio mėn., per patį migracijos krizės įkarštį, Europos Komisija įsteigė Europos Sąjungos skubiosios pagalbos Afrikai patikos fondą (EUTF), kuriuo siekiama ne tik šalinti pagrindines neteisėtos migracijos, nestabilumo ir vidaus persikėlimo Afrikoje priežastis, bet ir koordinuoti ES valstybių narių ir kitų paramos teikėjų atsaką. Iki šiol ES patikos fondas gavo daugiau kaip 5 milijardus eurų įnašų, o parama suteikta 27 šalims. Per COVID-19 pandemiją neteisėta migracija iš Afrikos į Europą sumažėjo, tačiau dabar ji vėl tolydžio didėja. Auditoriai tikrino, ar ES patikos fondo parama buvo tikslingai skiriama jo tikslams pasiekti, kartu deramai rūpinantis žmogaus teisėmis.
2022 m. daugiau kaip trečdalis visų pasaulio pabėgėlių gyveno Užsachario Afrikoje. Nors vidaus persikėlimas yra įprastas reiškinys, Sahelis taip pat patenka į vieną iš tranzito maršrutų, kuriais dažniausiai naudojasi į Europą keliaujantys migrantai. Centrinės Viduržemio jūros regiono dalies maršrutas per Šiaurės Afriką yra pagrindinis kelias į Europą, kitas kelias – vakarinės Viduržemio jūros regiono dalies maršrutas iš Sahelio regiono šalių. 2016–2023 m. iš Afrikos į ES atvykusių neteisėtų migrantų kilmės šalių dešimtukas mažėjimo tvarka buvo toks: Marokas, Tunisas, Gvinėja, Dramblio Kaulo Krantas, Alžyras, Nigerija, Bangladešas, Egiptas, nepatikslintos Užsachario šalys ir Malis.
Bendras ES patikos fondo tikslas – suvaldyti įvairias krizes trijuose Afrikos regionuose: Sahelio ir Čado ežero, Somalio pusiasalio ir Šiaurės Afrikos. ES patikos fondu siekiama remti visus stabilumo aspektus ir prisidėti gerinant migracijos valdymą. Juo taip pat siekiama šalinti pagrindines destabilizavimo, priverstinio gyventojų perkėlimo ir neteisėtos migracijos priežastis, didinant atsparumą, ekonomines ir lygias galimybes, saugumą ir vystymąsi, kartu pažabojant žmogaus teisių pažeidimus. Didžiausią ES patikos fondo įnašų dalį (4,4 milijardo eurų, arba 88 % visos sumos) sudarė iš Europos plėtros fondo (EPF) ir ES biudžeto pervestos lėšos. Dar 12 % skyrė ES valstybės narės, Jungtinė Karalystė, Norvegija ir Šveicarija. Iki 2023 m. gruodžio mėn. iš viso išmokėta 4 508 milijonai eurų.
2018 m. atlikę pirmąjį ES patikos fondo auditą, mūsų auditoriai padarė išvadą, kad tai lanksti priemonė, tačiau jos koncepcija turėtų būti tikslingesnė. Kadangi migracija tebėra vienas svarbiausių ES politinės darbotvarkės klausimų, Audito Rūmai nusprendė patikrinti, kaip atsižvelgta į 2018 m. rekomendacijas, ir įvertinti, kokiu mastu dėl jų pagerėjo ES patikos fondo valdymas. Be to, tikrinome, ar teikdama paramą Europos Komisija deramai atsižvelgė į žmogaus teises, ar ES patikos fondo rezultatai buvo veiksmingai stebimi, ar apie juos buvo tiksliai pranešama ir ar jie tvarūs. Rengdami vizitus vietoje mūsų auditoriai atidžiau išnagrinėjo padėtį keliose šalyse iš skirtingų regionų: Etiopijoje, Gambijoje, Mauritanijoje, Libijoje ir Tunise. Ataskaita bus paskelbta Audito Rūmų interneto svetainėje rugsėjo 25 d. 17.00 val.