ES artėja prie savo daugiamečio 2021–2027 m. biudžeto ciklo pusiaukelės. Iki šiol aplinkybės buvo gana nenuspėjamos. Precedento neturintys iššūkiai, kaip COVID-19 pandemija ir Rusijos agresijos karas prieš Ukrainą, paskatino imtis svarbių politikos ir finansavimo priemonių. Visais ES lygmenimis reikalingas patikimas finansų valdymas ir priežiūra. Šioje srityje svarus indėlis tenka Europos Audito Rūmams ir jų metinei ataskaitai dėl ES biudžeto. Šių metų ataskaitą ketinama paskelbti spalio 10 d.

Savo darbu Audito Rūmai padeda stiprinti ES finansų valdymą ir politikos veiksmingumą. Mūsų auditoriai kasmet tikrina ES biudžeto pajamas ir išlaidas, kad įsitikintų, ar metinės finansinės ataskaitos yra patikimos ir ar pajamų ir išlaidų operacijos atitinka taisykles ir reglamentus. Šiuo tikslu jie testuoja operacijų imtis, kad įvertintų, kokiu mastu išlaidos buvo paveiktos klaidų.

Pastaraisiais metais klaidų lygis pastebimai padidėjo. Mūsų auditorių vertinimu, praėjusiais metais jis siekė 4,2 %. Svarbu suprasti, kad klaidų lygis nėra sukčiavimo, neefektyvumo ar iššvaistymo matas: tai pinigų sumos, kuri buvo panaudota nesilaikant ES ir nacionalinių taisyklių, įvertis. Tačiau atlikdami savo darbą auditoriai taip pat gali nustatyti įtariamo sukčiavimo atvejų. Apie tokius atvejus jie praneša Europos kovos su sukčiavimu tarnybai (OLAF) ir Europos prokuratūrai, kurios nusprendžia, ar pradėti tyrimą.

2023 m. ES biudžeto išlaidos sudarė 191,2 milijardo eurų. O įtraukus ES ekonomikos gaivinimo po COVID-19 fondų išlaidas, bendra ES mokėjimų suma siekė 239,2 milijardo eurų. Kadangi ES biudžetas ir ekonomikos gaivinimo po COVID-19 fondai įgyvendinami pagal du labai skirtingus išlaidų modelius, trečius metus iš eilės Audito Rūmai dėl išlaidų teisėtumo ir tvarkingumo pateiks dvi atskiras nuomones: vieną dėl tradicinio ES biudžeto ir vieną dėl ekonomikos gaivinimo po COVID-19 fondų. Metinė ataskaita bus paskelbta 2024 m. spalio 10 d. 00.01 val. Audito Rūmų interneto svetainėje.

Atliekamas metinis ES biudeto patikrinimas