Ņemot vērā Krievijas agresijas karu pret Ukrainu un izaicinājumus, ar kuriem šajā jomā saskaras bruņotie spēki Eiropas Savienībā, ES stratēģiskā vajadzība pēc militārās mobilitātes ir kļuvusi arvien steidzamāka. Pašlaik militārā mobilitāte ir viens no ES aizsardzības spēju prioritārajiem elementiem. Mērķis ir nodrošināt ātru un netraucētu militārā personāla, materiālu un aktīvu pārvietošanu Eiropas Savienībā un ārpus tās – īsā laikā un plašā mērogā. Pirmo reizi ES ir budžets militārajai mobilitātei, un to galvenokārt veido 1,69 miljardi EUR divējāda lietojuma infrastruktūrai. Pirmais ES militārās mobilitātes rīcības plāns tika publicēts 2018. gadā, bet otrais – 2022. gadā. Revidenti pārbaudīja, vai Rīcības plāns 2.0 ir balstīts uz stabila pamata un vai tas ir uz pareizā ceļa, lai sasniegtu mērķus.
Juridiski teritoriālā aizsardzība ir ES 27 dalībvalstu kompetencē, un 23 no tām ir arī NATO dalībvalstis. Tomēr ES Līgumi nosaka, ka “Savienības kompetence kopējās ārpolitikas un drošības politikas jautājumos attiecas uz visām ārpolitikas jomām un visiem jautājumiem saistībā ar Savienības drošību, tostarp pakāpenisku kopējas aizsardzības politikas izstrādi, kam var sekot kopējas aizsardzības izveide”.
Militārā mobilitāte ietver noteikumu saskaņošanu visās ES dalībvalstīs un iespējas piemērot civilmilitāru pieeju infrastruktūras attīstībai. ES daudzgadu budžets 2021.–2027. gadam ir pirmais, kurā ir iekļauts īpašs budžets divējāda lietojuma transporta infrastruktūras projektiem. Tas sasniedz 1,69 miljardus EUR pašreizējās cenās, un to nodrošina saskaņā ar Eiropas infrastruktūras savienošanas instrumenta regulu. Turklāt no ES budžeta ar Eiropas Aizsardzības fonda starpniecību finansē arī militārās mobilitātes pētniecības un izstrādes projektus.
Otrais rīcības plāns ir paredzēts laikposmam no 2022. līdz 2026. gadam, un tā pamatā ir četri galvenie pīlāri: multimodālie koridori un loģistikas centri, noturība un sagatavotība, regulatīvā atbalsta pasākumi un partnerības dimensija. Tas ietver 38 darbības, no kurām lielākā daļa ir jāīsteno ES līmenī.
Aizsardzība ir arī samērā jauna joma ES revidentiem, tomēr tā ir uz palikšanu un turpinās strauji attīstīties. Mūsu pirmajā šim jautājumam veltītajā revīzijas ziņojumā, ko publicējām 2023.gadā, tika sīkāk aplūkoti no ES budžeta finansētie aizsardzības pētījumi un iekļauts ieteikums izstrādāt Eiropas Aizsardzības fonda ilgtermiņa stratēģiju. Turklāt šā gada sākumā mēs sagatavojām atzinumu par Eiropas aizsardzības industrijas programmu.
Šobrīd mēs gatavojam otro īpašo ziņojumu par ES darbībām un izdevumiem aizsardzības jomā. Revidenti izvērtē, vai militārās mobilitātes darbību un izdevumu pārvaldība Eiropas Savienībā ietver skaidrus un piemērotus pārskatatbildības pasākumus, vai Rīcības plāna 2.0 struktūra palīdz sasniegt vispārējo mērķi izveidot labi savienotu militārās mobilitātes tīklu ar īsāku reakcijas laiku un vai plāns ir uz pareizā ceļa, lai sasniegtu tā mērķus. Ziņojums tiks publicēts šoziem. Sekojiet līdzi!