Pieaugošās globalizācijas dēļ cīņa pret kaitējošiem nodokļu režīmiem un uzņēmumu ienākuma nodokļa apiešanu ir kļuvusi par aktuālu jautājumu visā pasaulē. Šādu nelabvēlīgu praksi īsteno uzņēmumi, kas izmanto nepilnības nodokļu noteikumos, lai novirzītu savu peļņu uz zemu nodokļu jurisdikcijām. Tas notiek arī Eiropas Savienībā, kur šādas prakses negatīvā ietekme var izjaukt taisnīgu līdzsvaru starp dalībvalstu nodokļu sistēmām un izkropļot vienoto tirgu. Eiropas Revīzijas palāta (ERP) ir veikusi visaptverošu revīziju, lai pārbaudītu, kā ES regulējums novērš šīs problēmas, un šomēnes publicēs savu ziņojumu.

Daudznacionāli uzņēmumi arvien prasmīgāk izmanto sarežģītas nodokļu struktūras, lai samazinātu savus nodokļu maksājumus. Tā rezultātā uzņēmumi koncentrējas dažās konkrētās valstīs, un tas rada ievērojamas grūtības nodrošināt, ka nodokļi tiek maksāti tur, kur tiek gūta peļņa. Eiropas Savienībā dalībvalstīm ir tiesības (un tas patiesi ir to interesēs) izstrādāt savu nodokļu režīmu, un ES vienīgi var rīkoties jomā, kas skar vienotā tirgus darbību. Tas nozīmē, ka Eiropas Komisija galvenokārt nodarbojas ar uzraudzību, koordināciju un saskaņošanu. Gadu gaitā tā ir izveidojusi pasākumu rīkkopu ar dažādām ietekmes pakāpēm.

Lai apkarotu kaitējošu nodokļu praksi, ir pieņemti vairāki tiesību akti, piemēram, Nodokļu apiešanas novēršanas direktīva (ATAD), 5. grozījums Direktīvā par administratīvu sadarbību (DAC 6) un Direktīva par nodokļu strīdu izšķiršanas mehānismiem (TDRD). Šo direktīvu mērķis ir radīt pārredzamāku nodokļu vidi, kas atturētu uzņēmumus no iesaistīšanās agresīvā nodokļu plānošanā un kurā efektīvāk tiktu atrisināti nodokļu strīdi starp dalībvalstīm.

Tika ieviests arī ES Rīcības kodekss attiecībā uz uzņēmējdarbības nodokļiem, un tas norāda uz politisku apņemšanos cīnīties pret kaitējošu nodokļu konkurenci, nodokļu apiešanu un izvairīšanos no nodokļu maksāšanas Eiropas Savienībā. Kodeksu pārrauga Rīcības kodeksa jautājumu grupa, kurai ir svarīga nozīme dalībvalstu iespējami kaitējošas nodokļu prakses novērtēšanā, proti, tā iesaka izmaiņas šādas prakses izskaušanai un uzrauga kodeksa īstenošanu dalībvalstīs.

Īpašajā ziņojumā par kaitējošu nodokļu režīmu un uzņēmumu ienākuma nodokļa apiešanas apkarošanu (pieejams ERP tīmekļa vietnē no 2024. gada 28. novembra) ir novērtēta ieviestā ES regulējuma efektivitāte un sniegti ieteikumi par to, kā ES var turpināt pastiprināt cīņu pret šo nelabvēlīgo praksi. Revīzija kopumā aptver galvenos ES tiesību aktus un citus spēkā esošos instrumentus, bet ne valsts atbalstu uzņēmumiem vai īpašus divpusējus nolīgumus starp uzņēmumiem un valdībām, kas arī ir svarīgi jautājumi kaitējošas nodokļu prakses jomā.

Daļu no mūsu iepriekšējā darba uzņēmumu nodokļu jomā skatiet mūsu 2021. gada īpašajā ziņojumā par nodokļu pārredzamību Eiropas Savienībā.

Vai ES spēj efektīvi apkarot kaitējou nodokļu praksi?