Dne 5. května má Evropská komise představit závěry strategického dialogu o budoucnosti evropského automobilového průmyslu, který zahájila koncem ledna. Výsledný akční plán by měl podporovat průmyslové odvětví, které se nachází pod obrovským tlakem a zároveň je přímo či nepřímo zodpovědné za 13 milionů pracovních míst a vytváří roční obrat přesahující 1 bilion EUR (7 % HDP Evropské unie). V tomto zpravodaji EÚD se podíváme do zpětného zrcátka a nabídneme vám stále vysoce aktuální a relevantní zprávy o automobilech, které EÚD vydal. Můžete se s nimi seznámit poprvé nebo do nich znovu nahlédnout.
Cílem strategie EU v oblasti klimatu je do roku 2050 dosáhnout nulových čistých emisí. Podstatnou součástí strategie je omezit či odstranit emise z osobních vozidel. Kromě snižování uhlíkových emisí z automobilů se spalovacím motorem je rovněž třeba hledat možnosti alternativních paliv a musí vzniknout masový trh s bateriovými elektrickými vozidly. Z auditů EÚD vyplývá, že prvního cíle se dosud dosáhnout nepodařilo, druhý pravděpodobně není v širokém měřítku realistický a u třetího hrozí, že přinese průmyslu i spotřebitelům v EU značné náklady.
Snižme emise z aut: to se snadno řekne
V této zprávě, zveřejněné minulý rok v lednu, auditoři uvedli zjištění, že před rokem 2020 emise CO2 z osobních vozidel klesaly, jen když se měřily v laboratorních podmínkách. Od té doby nové zkušební metody rozdíl mezi emisemi v laboratorních podmínkách a v reálném provozu zmenšily. Skutečné emise konvenčních automobilů při jízdě na silnici však výrazně neklesly. Účinnější motory byly totiž vyváženy těžšími vozidly (v průměru přibližně o 10 %) a z toho plynoucí potřebou výkonnějších motorů (zhruba o 25 %).
Alternativní paliva: mlhavá budoucnost
Alternativní paliva, jako jsou e-paliva nebo vodík, se často uvádí jako možný nástupce benzínu a nafty. Jak jsme však viděli v prosinci 2023 při našem auditu na téma biopaliva, nejsou zatím v širokém měřítku ani důvěryhodnou, ani spolehlivou alternativou. Hlavními problémy jsou množství paliv, které je k dispozici, výrobní náklady a dopad na životní prostředí.
Elektrická vozidla: hlavolam pro EU
Zemím EU se nedaří urychlit přechod na elektrická vozidla a cesta před nimi je plná výmolů. Naše závěry v auditní zprávě z června 2023 nepřipouští žádnou pochybnost: evropské odvětví výroby baterií v globálním měřítku zaostává. Má-li tedy EU dosáhnout cíle, kterým je přejít do roku 2035 na vozový park s nulovými emisemi, mohla by být nucena se ve velké míře spoléhat na baterie a elektrická vozidla vyrobené mimo EU. To by poškodilo evropský automobilový průmysl i zaměstnanost.
Úplnější přehled naší činnosti týkající se témat z automobilového průmyslu naleznete na internetových stránkách EÚD.