No
​10.–11. oktoobril 2013 toimus Vilniuses Euroopa Liidu 28 liikmesriigi kõrgeimate kontrolliasutuste juhtide ja Euroopa Kontrollikoja kontaktkomitee kohtumine
 


 
Euroopa Liidu kõrgeimate kontrolliasutuste juhtide ja Euroopa Kontrollikoja kontaktkomitee 2013. aasta kohtumise korraldas Leedu kõrgeim kontrolliasutus ja see toimus 10.–11. oktoobril Vilniuses. Kohtumist juhatas Giedrė Švedienė, Leedu riigikontrolör ja kontaktkomitee tegevesimees. Kohtumisel osales 84 delegaati Euroopa Liidu kõrgeimatest kontrolliasutustest ja Euroopa Kontrollikojast, kolme kandidaatriigi (Montenegro, Serbia ja Türgi) kõrgeimast kontrolliasutusest ning IDI, EUROSAI ja SIGMA esindajad.
 
Esmakordselt toimus kontaktkomitee kohtumine Leedus (Vilniuses). Kohtumine leidis aset tähtsal ajaloolisel perioodil, mil Leedu oli esimest korda ELi eesistujariik.
 
Kohtumise avas Leedu endine president Valdas Adamkus, kes tervitas osalejaid ning väljendas lootust, et kõrgeimad kontrolliasutused ja Euroopa Kontrollikoda leiavad parimad lahendused, parandamaks avaliku sektori aruandluskohustust ning riiklikele auditeerimisasutustele määratud ülesannete täitmist.
 
Kohtumine keskendus viimaseid arengusuundi käsitlevale seminarile, mis hõlmas kahte põhiteemat: 1) uus finantsraamistik 2014–2020 ja uus finantsmäärus – kõrgeimate kontrolliasutuste roll aruandekohustuse parandamisel ELis ja 2) uus majandusjuhtimine – kõrgeimate kontrolliasutuste roll ja ülesanded.
 
Seminari avasid kaks kõrgetasemelist külalisesinejat: Euroopa Komisjoni maksunduse ja tolliliidu ning auditi ja pettusevastase võitluse eest vastutav volinik Algirdas Šemeta ning Euroopa Parlamendi liige ja Euroopa Parlamendi eelarvekontrollikomisjoni esimees Michael Theurer (videoettekanne). Külalisesinejad avaldasid mõtteid peamistes küsimustes, mis on seotud ELi juhtimise ja aruandluskohustuse viimaste arengusuundadega.
 
Esimest teemat käsitleti kontrollikoja ja mitme ELi kõrgeima kontrolliasutuse ettekannetes, milles jagati oma ideid ja praeguseid kogemusi. Rõhutati, et kõik, kes on seotud ELi eelarve riikliku finantskontrolliga ELi, riiklikul või piirkondlikul tasandil, sõltumata sellest, kas nad vastutavad sisekontrolli, välisauditi või poliitilise järelevalve eest, on lähiaastatel silmitsi ELi aruandluskohustuse parandamise ülesandega. Rõhutati ka, et ELi vahendeid reguleeriv uus ELi õigusraamistik jõustub peagi ning tuleb arvestada oluliste uute elementidega ja muutuva kontekstiga, kuigi suuremas osas jääb praegune aruandluskord samaks.
 
Mitmed kõrgeimad kontrolliasutused tutvustasid oma seisukohti ja uusimaid arengusuundi seoses teise teemaga, milleks oli uue majandusjuhtimisega seotud küsimuste käsitlemine eri riikides. Soome kõrgeim kontrolliasutus andis aru järelkontrollist seoses kontaktkomitee heakskiidetud algatusega pöörduda ühiselt Euroopa Ülemkogu poole, samuti fiskaalpoliitika auditi võrgustikust. Teema hõlmas ka aktiivseid arutelusid ning mõttevahetust, mis käsitlesid järelkontrolli ning järgmisi samme seoses töökonna avaldatud seisukohaga avaliku sektori auditi uute ülesannete ja rolli kohta ELi majandusjuhtimise hiljutiste arengusuundade valguses.
 
Teisel päeval võttis sõna veel üks kõrgetasemeline esineja, dr Gediminas Mesonis, Leedu Vabariigi konstitutsioonikohtu kohtunik ning Vytautas Magnuse Ülikooli (Leedu) õigusteaduskonna professor, kes tutvustas oma seisukohti kõrgeimate kontrolliasutuste iseseisvuse küsimuses. Ettekandes räägiti kõrgeimate kontrolliasutuste iseseisvusest akadeemilises perspektiivis ning see võeti osalejate poolt väga hästi vastu.
Kontaktkomitee võttis teadmiseks 2013. aasta tegevuse ülevaate: aasta tegevusaruande, mis hõlmas kontaktkomitee raames töötavate töörühmade, võrgustike ja töökondade staatust ja tegevust.
 
2013. aasta koostöötegevuste kohta esitati kontaktkomiteele järgmised aruanded: V struktuurifondide töörühma aruanne (Saksamaa kõrgeim kontrolliasutus); aruanne „ELi riikide kulude ülevaade – parimate tavade, leidude ja väljavaadete analüüs” (Itaalia kõrgeim kontrolliasutus); aruanne seminarist avaliku sektori raamatupidamisstandardite kohta (Prantsusmaa kõrgeim kontrolliasutus); ühisaruanne seoses kooskõlastatud auditiga Euroopa Liidu jäätmesaadetiste määruse jõustamise kohta (Madalmaade kõrgeim kontrolliasutus). Leedu kõrgeim kontrolliasutus jagas teavet rahvusparkide ühisauditi kohta.
 
Türgi kõrgeim kontrolliasutus andis aru ELi kandidaatriikide ja potentsiaalsete kandidaatriikide kõrgeimate kontrolliasutuste ning Euroopa Kontrollikoja vahelise võrgustiku tegevusest.
 
Madalmaade kõrgeim kontrolliasutus andis aru ettevalmistustest seoses üheksanda EUROSAI kongressiga, mis toimub 15.19. juunil 2014 Haagis (Madalmaad), ning esimese Young EUROSAI (YES) kongressi korraldamisega, mis toimus 20.22. novembril 2013 Rotterdamis.
 
Eelmainitud teemadel peetud arutelude põhjal võeti vastu viis resolutsiooni, mis puudutasid tulevaste strateegiate rakendamist ja kõrgeimate kontrolliasutuste uute ülesannete täitmist uue aruandluskorra ning Euroopa Liidu majanduse juhtimise viimaste arengusuundade taustal.
 
  • Resolutsioon fiskaalpoliitika auditi võrgustiku jätkamise kohta (CC-R-2013-01);
  • Resolutsioon ELi kõrgeimate kontrolliasutuste kontaktkomitee 2014. aasta tegevuse kohta (CC-R-2013-02);
  • Resolutsioon struktuurifondide töörühma auditi kohta (CC-R-2013-03);
  • Resolutsioon Euroopa Liidu liikmesriikide avaliku sektori raamatupidamisstandardite kohta (EPSAS) (CC-R-2013-04);
  • Resolutsioon lõpparuande avaldamise kohta seoses kooskõlastatud auditiga Euroopa jäätmesaadetiste määruse jõustamise kohta (CC-R-2013-05).
 
Kontaktkomitee võttis ka arvesse töökonna avaldatud seisukoha seoses avaliku sektori auditi ülesannete ja rolliga ELi majandusjuhtimise hiljutiste arengusuundade valguses ning otsustas tegeveesistuja juhtimisel töökonna uuesti kokku kutsuda, et see jätkaks oma tegevust ning esitaks aruande kontaktkomitee 2014. aasta koosolekul.
 
Kontaktkomitee 2014. aasta kohtumine toimub Luxembourgis 16.–17. oktoobril ning selle korraldab Euroopa Kontrollikoda. Kontaktkomitee 2015. aasta kohtumise korraldab Läti kõrgeim kontrolliasutus ning see toimub Riias Läti ELi eesistujariigiks olemise ajal.