Kompendia kontroli to publikacje Komitetu Kontaktowego zrzeszającego najwyższe organy kontroli (NOK) w UE, które mają ułatwić zainteresowanym stronom i szerszej opinii publicznej zapoznanie się z istotnymi wnioskami z przeprowadzonych kontroli.
Tematem tegorocznej edycji kompendium jest cyberbezpieczeństwo – zagadnienie, które już przed wybuchem pandemii COVID-19 stanowiło sprawę dużej wagi dla obywateli UE. W kompendium przedstawiono informacje z zakresu cyberbezpieczeństwa, opisano główne inicjatywy strategiczne i podstawy prawne obowiązujące w tej dziedzinie w UE. Omówione zostały także najważniejsze wyzwania stojące przed UE i państwami członkowskimi, takie jak zagrożenie dla praw obywateli UE wynikające z niewłaściwego wykorzystania danych osobowych czy ryzyko, że w wyniku cyberataków instytucje nie będą w stanie świadczyć najważniejszych usług publicznych bądź będą je świadczyć w ograniczonym zakresie.
W kompendium przedstawiono wyniki kontroli przeprowadzonych przez 13 najwyższych organów kontroli.
Zabezpieczenie krytycznych systemów informatycznych i infrastruktury cyfrowej przed cyberatakami to coraz istotniejsze wyzwanie strategiczne, przed którym stoją UE i państwa członkowskie. Pytanie, które należy sobie postawić, nie dotyczy już tego, czy dojdzie do cyberataków, lecz kiedy i w jaki sposób zostaną one przeprowadzone. Zagrożenie to dotyczy wszystkich – tak osób prywatnych, jak i przedsiębiorstw oraz instytucji publicznych.
W związku z powyższym najwyższe organy kontroli w państwach członkowskich UE oraz Europejski Trybunał Obrachunkowy zintensyfikowały prace kontrolne dotyczące cyberbezpieczeństwa, przyglądając się ze szczególną uwagą takim kwestiom jak ochrona danych, gotowość systemów na cyberataki i zabezpieczenie systemów zapewniających najważniejsze usługi użyteczności publicznej. Ambicją UE jest przy tym stworzenie najbezpieczniejszego środowiska cyfrowego na świecie.
Kompendium kontroli na temat cyberbezpieczeństwa