No
28 ES valstybių narių aukščiausiųjų audito institucijų (AAI) ir Europos Audito Rūmų vadovų susirinkimas 2013 m. spalio 10–11 d. Vilniuje (Lietuva)
 


 
ES aukščiausių audito institucijų ir Europos Audito Rūmų vadovų ryšių palaikymo komiteto 2013 m. metinį susirinkimą organizavo Lietuvos nacionalinė audito institucija 2013 m. spalio 10–11 d. Vilniuje. Susirinkimui pirmininkavo Lietuvos valstybės kontrolierė ir laikinoji ryšių palaikymo komiteto pirmininkė Giedrė Švedienė. Jame dalyvavo 84 delegatai iš ES AAI ir Audito Rūmų, trijų šalių kandidačių (Juodkalnijos, Serbijos ir Turkijos) aukščiausių audito institucijų bei IDI, EUROSAI ir SIGMA atstovai.
 
Vilniuje ryšių palaikymo komiteto metinis susirinkimas vyko pirmą kartą svarbiu istoriniu laikotarpiu Lietuvai pirmą kartą pirmininkaujant Europos Sąjungai.
 
Susirinkimą atidarė Jo Ekscelencija buvęs Lietuvos prezidentas Valdas Adamkus, kuris pasveikino dalyvius ir išreiškė viltį, kad ES AAI vadovai ir Audito Rūmai atras geriausius sprendimus, kaip pagerinti atskaitomybę viešajame sektoriuje ir nacionalinėms audito institucijoms paskirtų užduočių vykdymą.
 
Svarbiausia susirinkimo dalis buvo pastarojo meto įvykiams skirtas seminaras, kuriame buvo aptariamos dvi temos: 1) nauja 2014–2020 m. finansinė programa ir naujas finansinis reglamentas – AAI vaidmuo didinant atskaitomybę Europos Sąjungoje; ir 2) naujas ekonomikos valdymas – AAI vaidmuo ir užduotys.
 
Seminarą pradėjo du garbingi kviestiniai pranešėjai: už mokesčius ir muitų sąjungą, auditą ir kovą su sukčiavimu atsakingas Europos Komisijos narys Algirdas Šemeta ir Europos Parlamento narys, Europos Parlamento biudžeto kontrolės komiteto pirmininkas Michael Theurer (kalbos buvo transliuojamos ekrane). Kviestiniai pranešėjai dalijosi mintimis apie pagrindinius su ES valdymo ir atskaitomybės pokyčiais susijusius klausimus.
 
Pirmąją temą per savo pristatymus aptarė Audito Rūmai ir keletas ES AAI, dalindamiesi mintimis ir dabartine patirtimi. Buvo pabrėžta, kad už ES viešąją finansinę kontrolę ES, nacionaliniu ir regioniniu lygmeniu atsakingi subjektai – ar jie būtų atsakingi už vidaus kontrolę, išorės auditą ar politinę priežiūrą – privalo dėti dideles pastangas, kad artimiausiais metais būtų gerinama ES atskaitomybė. Taip pat buvo pabrėžta, kad greitai įsigalios ES fondams skirtos naujos teisės aktų sistemos ir kad turi būti atsižvelgta į kai kuriuos svarbius naujus elementus ir besikeičiantį kontekstą, nors pagrindinės dabartinės atskaitomybės tvarkos ypatybės išliks tos pačios.
 
Aptariant antrąją temą, keletas AAI dalijosi mintimis apie tai, kaip buvo sprendžiami naujo ekonomikos valdymo klausimai jų šalyse, ir pristatė naujausius pokyčius. Suomijos AAI aptarė tolesnius veiksmus, susijusius su Ryšių palaikymo komiteto patvirtinta iniciatyva dėl bendro kreipimosi į Europos Vadovų Tarybą ir dėl fiskalinės politikos audito. Dėl antrosios temos taip pat vyko aktyvios diskusijos ir buvo keičiamasi mintimis apie tolesnius veiksmus, susijusius su specialiosios paskirties grupės dėl naujų viešojo išorės audito užduočių ir vaidmens, atsižvelgiant į pastarojo meto įvykius ES ekonomikos valdymo srityje, pozicijos dokumentu.
 
Antrąją dieną į susirinkusiuosius kreipėsi kitas garsus kviestinis pranešėjas dr. Gediminas Mesonis, Lietuvos Respublikos konstitucinio teismo teisėjas ir Vytauto Didžiojo universiteto (Lietuva) teisės fakulteto profesorius, kuris pasidalijo savo nuomone apie AAI nepriklausomumą. Pristatymą dalyviai sutiko labai palankiai, kadangi AAI nepriklausomumo klausimas buvo pristatytas akademiniu požiūriu.
Ryšių palaikymo komitetas išnagrinėjo 2013 m.  pažangos aprašą – metinę veiklos ataskaitą, kurioje pateikiama informacija apie ryšių palaikymo komiteto struktūroje veiklą vykdančių darbo grupių, tinklų ir specialiosios paskirties grupių pažangą ir veiklą.
 
Ryšių palaikymo komitetui buvo perskaityti šie su dabartine 2013 m. bendradarbiavimo veikla susiję pranešimai: pranešimas dėl darbo grupės dėl struktūrinių fondų V (Vokietijos AAI); pranešimas „Išlaidų apžvalga ES šalyse – geriausios praktikos pavyzdžių, nustatytų faktų ir perspektyvų analizė“ (Italijos AAI); pranešimas apie seminarą apie viešojo sektoriaus apskaitos standartus (Prancūzijos AAI); bendra ataskaita dėl ES atliekų vežimo teisės aktų įgyvendinimo koordinuoto audito (Nyderlandų AAI). Lietuvos AAI pasidalijo informacija apie nacionalinių parkų sutelktinį auditą.
 
Turkijos AAI perskaitė pranešimą apie šalių kandidačių ir potencialių šalių kandidačių AAI ir Europos Audito Rūmų tinklo veiklą.
 
Nyderlandų AAI perskaitė pranešimą apie pažangą ruošiantis IX EUROSAI kongresui, kuris įvyks 2014 m. birželio 15–19 d. Hagoje (Nyderlandai), ir apie EUROSAI jaunimo kongresą (YES), kurį planuota surengti 2013 m. lapkričio 20–22 d. lapkričio mėn. Roterdame.
 
Aptarus minėtas temas, buvo priimtos penkios rezoliucijos, susijusios su būsimų strategijų įgyvendinimu atsižvelgiant į naujausią atskaitomybės tvarką ir į naujus ekonomikos valdymo pokyčius Europos Sąjungoje:
 
  • Rezoliucija dėl Fiskalinės politikos audito tinklo veiklos pratęsimo (CC-R-2013-01);
  • Rezoliucija dėl ES AAI ryšių palaikymo komiteto būsimos veiklos 2014 m. (CC-R-2013-02);
  • Rezoliucija dėl Struktūrinių fondų darbo grupės audito (CC-R-2013-03);
  • Rezoliucija dėl Europos valstybėms narėms skirtų viešojo sektoriaus apskaitos standartų (angl. EPSAS) (CC-R-2013-04);
  • Rezoliucija dėl Europos atliekų vežimo reglamento vykdymo užtikrinimo koordinuoto audito galutinės ataskaitos paskelbimo (CC-R-2013-05).
 
Ryšių palaikymo komitetas taip pat išnagrinėjo specialiosios paskirties grupės dėl naujų viešojo išorės audito užduočių ir vaidmens, atsižvelgiant į pastarojo meto įvykius ES ekonomikos valdymo srityje, pozicijos dokumentą ir nusprendė vėl įgalioti specialiosios paskirties grupę vadovaujant laikinam pirmininkui tęsti savo veiklą ir pateikti ataskaitą 2014 m. ryšių palaikymo komiteto susirinkime.
 
2014 m. ryšių palaikymo komiteto susirinkimas įvyks Liuksemburge 2014 m. spalio 16–17 d. Jį organizuos Europos Audito Rūmai. 2015 m. ryšių palaikymo komiteto susirinkimą organizuos Latvijos AAI. Jis bus rengiamas Rygoje Latvijai pirmininkaujant Europos Sąjungai.